دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا

حافظه تقسیم شده از سه عنصر کوچکتر | دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا
راسا ادوایزر

حافظه تقسیم شده از سه عنصر کوچکتر

حافظه فرایندی است که مغز انسان با استفاده از آن به درک، ذخیره کردن و بازیابی طیف گسترده­ای از اطلاعات مربوط به خود تا روش­های پیچیده صورت میگیرد. حافظه اساسا ازسه عنصر کوچکتر تقسیم شده است:

۱٫حافظه حسی

۲٫حافظه کوتاه مدت

۳٫حافظه بلند مدت

فرایند عملکرد بازگشایی و ذخیره اطلاعات در حافظه بخش های گوناگونی را در مغز درگیر می­کند. هیپوکامپ، آمیگدال، جسم پینه­ای و … در رمزگذاری حافظه، ذخیره­سازی و بازیابی اطلاعات استفاده می شوند.

حافظه حسی  یا Sensory memory

خاطرات حسی و ادراک حسی موجب می شود افراد درک بهتری داشته باشند، این خاطرات از طریق صدا، طعم، احساس و یا بو به صورت خاطرات حسی در حافظه کوتاه مدت و بلند مدت ذخیره می شوند و باعث می­شود افراد درک پایدار تری از محیط اطراف خود نشان دهد.

 

حافظه کوتاه مدت  یا  Short-Term Memory

حافظه کوتاه مدت تنها برای چند ثانیه به طول میکشد. برای طولانی ­تر کردن این دوره باید به طور پیوسته تمرین اصولی داشت. اکثر مردم می توانند هفت مورد را در حافظه کوتاه مدت خود نگه­ دارند. با این حال با انجام تمرین­ها و استفاده از روشهایی خاص برخی  قادربه حفظ مقادیر بیشتری از اطلاعات میشوند.

 

حافظه بلند مدت یا Long-Term Memory

خاطرات بلند مدت براساس فرایند پیچیده­ای از مرور ذهنی، ارتباط دادن و تمرین ذخیره می شوند. یادآوری خاطرات بلند مدت بسیار آسانتر می شود هنگامی که با یک محرک ارتباط داشته باشد .

اطمینان داشتن از حافظه  یا Reliability of Memory

حافظه مانند یک عکس بی نقص یا ضبط اطلاعات یک اتفاق خاص عمل نمی کند، و خاطرات همواره قابل اطمینان نیستند.  و عواملی باعث اثر گذاری بر روی دقت و اطمینان خاطرات بگذارد.

مشاهده مطلب
نكات فصل ۲ زیست سال دهم گفتار 1

گروه مشاورین راسا

دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا برنامه ریزی و مشاوره تحصیلی تجربی-ریاضی-انسانی به صورت تضمینی. مشاوره انگیزشی ،انتخاب رشته،برگزاری آزمون آنلاین

گروه مشاورین راسا ادوایزر,مشاوره تحصیلی,مشاوره انگیزشی, مشاوره تلفنی,مشاوره اینترنتی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *