دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا

ده تکنیک برای تقویت تمرکز در هنگام مطالعه ویژه ( کنکور سراسری تجربی/ انسانی / ریاضی) |

ده تکنیک برای تقویت تمرکز در هنگام مطالعه ویژه( کنکور سراسری تجربی/ انسانی / ریاضی)

با تمرین این چند تکنیک در انتها ذهن شما برای مطالعه دروس کنکور سراسری آمادگی خواهد پیدا کرد و قادر خواهید بود برای مدتی معین به هیچ چیز فکر نکنید . جهت مشاوره در مورد تکنیک های برای تقویت تمرکز در تست زنی کنکور و مطالعه برای کنکور میتوانید با مشاوران ما در دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا تماس بگیرید یا فرم های مشاوره تحصیلی را پر کنید تا با شما تماس گرفته شود .

تمرین اول / شمارش تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف

کتاب درسی(عمومی یا اختصاصی)  را انتخاب کنید، یک صفحه از کتاب را باز کنید و تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف را بشمارید. یک بار دیگر این کار را تکرار کنید تا اطمینان پیدا کنید که شمارش را درست انجام داده اید. در ابتدای کار با یک پاراگراف شروع کنید و هنگامی که در این تمرین تبحرپیدا کردید ، تمام کلمات یک صفحه را بشمارید. شمارش را به طور ذهنی و با حرکات چشم هایتان انجام پذیرد.

تمرین دوم / شمارش عدد معکوس

در ذهن خود یک تا صد را به صورت عکس بشمارید.

تمرین سوم / شمارش عدد معکوس با کسر اعداد

در ذهن خود از شماره صد، سه تا سه تا بشمرید و کم کنید. ( ۱۰۰- ۹۷ – ۹۴- – … )

تمرین چهارم / تکرار یک کلمه در ذهن

یک کلمه و یا یک طرح ساده را انتخاب کنید و آن در زمان ۵ دقیقه در ذهن تکرار کنید. زمانیکه توانستید بهتر و آسان تر تمرکز کنید. تلاش کنید این کار رادر ۱۰ دقیقه انجام دهید و بدون آنکه تمرکز حواس خود را از دست بدهید.

مشاهده مطلب
ده ویژگی مهم رتبه های برتر کنکور سراسری

تمرین پنجم/ تمرکز روی یک چیز

یک میوه مثلا یک گلابی را بردارید و از همه طرف به آن نگاه کنید. تمام حواس خود را بر روی آن متمرکز کنید و به چیز دیگری غیر از آن گلابی فکر نکنید. وقتی به گلابی نگاه می‌‌کنید به چگونگی رشد آن و یا ارزش غذایی آن و یا حتیبه جایی که آن را خریده اید فکر نکنید، بلکه فقط و فقط به خود سیب فکر کنید. به آن نگاه کنید، آن را ببویید و لمس کنید.

تمرین ششم / تمرکز روی یک چیز با چشم بسته

همانند تمرین قبل عمل کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. در ابتدا تمرین قبل را به مدت ۶ دقیقه تکرار کنید و سپس به انجام تمرین ذیل بپردازید. چشمان خود را ببندید و سعی کنید طعم، رنگ و بوی میوه را احساس و تصور کنید (گلابی) و هر چه می‌‌توانید این تصویر را در ذهن خود شفاف تر کنید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، چشمان خود را باز کنید، گلابی را نگاه کنید و سپس تمرین را تکرار کنید.

تمرین هفتم/ نگاه به یک شی بدون تمرکز روی عوامل آن

یک شی ساده ( قاشق، چنگال و یا لیوان ) را برداشته و بر روی آن متمرکز شوید. از همه طرف به آن بنگرید بدون آنکه کلمه ای در ذهن داشته باشید. سعی کنید فقط به آن شی نگاه کنید بدون آنکه بر اسم ها و یا کلمه ها و لغات مربوط به آن فکر کنید.

تمرین هشتم / تمرین تمرکز شکل هندسی بر روی کاغذ

پس از آنکه در انجام تمرین قبل مهارت پیدا کردید، می‌‌توانید این تمرین را انجام دهید. شکل هندسی کوچکی ( مثلث، مربع و یا دایره ) را بر روی کاغذ رسم کنید و آن را به دلخواه رنگ آمیزی کنید. سپس بر روی آن تمرکز کنید. فقط به آن شکل فکر کنید و افکار غیر مرتبط دیگر را از خود برانید..

مشاهده مطلب
چندتوصیه برای جلوگیری از خواب آلودگی هنگام مطالعه

سعی کنید در طی تمرین از فکر کردن به  کلمات بپرهیزید.

تمرین نهم/ تمرین تمرکز شکل هندسی بر روی کاغذ با چشم بسته

مانند تمرین ۸  رفتار کنید با این تفاوت که این بار چشمانتان بسته باشد. اگر نتوانستید شکل را کاملامجسم کنید، چشمانتان را باز کرده، چند دقیقه به تصویر نگاه کنید سپس چشمها را بسته و تمرین را ادامه دهید..

تمرین دهم / به هیچ چیز فکر نکنید

تلاش کنیدحداقل برای مدت۷ دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. دقت کنید وقتی که تمرینات قبلی را با موفقیت به اتمام رساندید،سر انجام نوبت به این تمرین میرسید. در این زمان شما برای انجام مطالعه دروس کنکور سراسری آمادگی خواهید داشت و قادر خواهید بود برای مدتی معین به هیچ چیز فکر نکنید. به زودی این کار برای شما آسان و آسان تر خواهد شد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *