دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا

كندخوانی، ريشه های آن و راهكارها | دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا

كندخوانی، ريشه های آن و راهكارها

يكي از دلايلي كه سبب مي شود داوطلبان کنکور تجربی / ریاضی / انسانی به برنامه خود نرسند و از برنامه هاي مطالعاتی عقب بيفتند، كند خوانی است.

 

وجود دو تصور غلط سبب مي شود داوطلبان دروس را با سرعتی كمتر از حد معمول مطالعه نمايند:

آیا مطالعه آرام صحیح است ؟

🔸تصور غلط اول اين است كه يادگيری دقيق مطالب نياز به مطالعه آرام دارد. در صورتيكه اگر سرعت مطالعه از حدی كمتر شود، ذهن دچار بي دقتي و عدم تمركز مي شود.

یادگيري تمامي جزئيات الزامی است ؟

🔹تصور غلط دوم اين است كه براي موفقيت در آزمون سراسری يادگيري تمامي جزئيات الزامی است. در صورتيكه اگر داوطلبان در مطالعه جزئيات وسواس داشته باشند، به دليل مطالعه ٢٠٪؜ از يك مبحث ٨٠٪؜ موارد مهم را از دست مي دهند.

 

🔹تصور غلط اول داوطلبان این بود که  يادگيري دقيق مطالب نياز به مطالعه آرام دارد. در صورتيكه اگر سرعت مطالعه از حدي كمتر شود، ذهن دچار بي دقتي و عدم تمركز مي شود.

🔸به این نکته باید توجه شود که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است و اگر سرعت شما از سرعت مطالعه مطلوب کمتر باشد، تمرکز شما کاهش پیدا می کند و نمی توانید مطالعه با کیفیتی داشته باشید.

🔴بنابراین برای یادگیری مطلوب باید با سرعت مطلوب  (که در افراد مختلف، متفاوت است) مطالعه کرد و افزایش سرعت مطالعه نباید سبب نگرانی از کاهش یادگیری شود.

🔸تصور غلط دوم داوطلبان این بود که  براي موفقيت در آزمون سراسري يادگيري تمامي جزئيات الزامي است. در صورتيكه اگر داوطلبان در مطالعه جزئيات وسواس داشته باشند، به دليل مطالعه ٢٠٪؜ از يك مبحث ٨٠٪؜ موارد مهم را از دست مي دهند.

مشاهده مطلب
روش صحیح تست زدن برای کنکور

🔹بسیاری از داوطلبان نگران هستند که در صورتیکه سرعت مطالعه خود را افزایش دهند نمی توانند تمامی مطالب را یاد بگیرند.

حتماً می‌دانید که برای کسب یک رتبه ۳ رقمی باید میانگین درصد های شما ۷۰% باشد پس حتی اگر بخشی از مطالب جزیی را سهوا یادنگیرید باز هم به هدف بلند مدت شما لطمه‌ای وارد نمی‌شود.

نگران افزایش سرعت مطالعه نباشید

🔴بنابراین نگران افزایش سرعت مطالعه نباشید، چون تکرار ۸۰% مطالب بسیار مهم‌تر از یادگیری بدون تکرار ۱۰۰% مطالب است.

همانطور که در قسمت قبل گفته شد، بسیاری از داوطلبان برای یادگیری و مطالعه تمامی جزئیات سرعت مطالعه خود را بسیار کاهش می دهند، این مسئله سبب می شود به خاطر مطالعه ۲۰% مطالب فرصت مرور ۸۰% مطالب گرفته شود.

 

🔴حال سوالی که در این جا مطرح می شود این است که در نهایت باید با ۲۰% مطالبی که به دلیل افزایش سرعت مطالعه به خوبی خوانده نشده است چه می توان کرد؟

🔹اگر این مطالب جز مطالب مهم در آزمون سراسری باشد: در تست های آموزشی، دوره های جمع بندی ،آزمون های آزمایشی و…. با این مطالب مواجه خواهید شد .

🔸اما اگر این مطالب جزو مطالب مهم در آزمون سراسری نباشد، چیزی را از دست نداده اید.

 

بنابراین نیاز به نگرانی نیست و شما می توانید با مرور مطالب و تکرار آن ها به موفقیت در آزمون سراسری دست پیدا کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *