دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا

موفقیت داوطلبان کنکور ریاضی | دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا
کنکور ریاضی

موفقیت داوطلبان کنکور ریاضی

داوطلبان کنکور ریاضی هر ساله خط شکنان کنکور سراسری بوده اند. اولین آزمون از کنکور سراسری کنکور ریاضی است که بین سه روزی که به برگزاری کنکور اختصاص داده می شود، همواره صبح روز اول کنکور ریاضی برگزار می شود.

بنابراین کلیه داوطلبان رشته ریاضی که می خواهند در کنکور ریاضی سربلند و موفق گردند، می بایست حتما اصول و قواعد پیش از حاضر شدن سر جلسه کنکور را به خوبی بیاموزند و با نکاتی که در خصوص دروس عمومی و تخصصی مربوط به رشته خود آموخته اند، می توانند آینده خود را تضمین کنند.

داوطلبان کنکور ریاضی در مدرسه

همه ی ما تایم انتخاب رشته دوران متوسطه خود را به یاد می آوریم؛ بچه هایی که معدل بالایی داشتند یا به رشته ریاضی مشغول می شدند یا توسط مشاور مدرسه و والدین برای خواندن این رشته مجبور می شدند.

همچنان این داستان تراژدی در مدارس ما اجرا می شود و مشخص نیست چه زمانی تاریخ این عقاید و قوانین اشتباه به پایان می رسد یا بسیاری از افراد خانواده رشته ها را تفکیک جنسیتی کرده اند.

مثلا: ریاضی رشته مردانه ای است یا رشته ادبیات با روحیات دختران هماهنگ تر است در این میان جای استعداد و علاقه کجاست؟

رویاهایی به سبک کنکور ریاضی

اغلب داوطلبان کنکور ریاضی به دنبال قبولی در رشته های مهندسی هستند و تلاش بیشتر آن ها برای مهندس شدن آن هم از نوع مکانیک است و حالا اگر نشد و نبود؛ رشته مهندسی برق هم بدک نخواهد بود!

در اینجا هم مثل انتخاب رشته دوران مدرسه به حرف دیگران و نگاه بقیه اهمیت ندهید. شما یک بار زندگی می کنید پس آدم خودتان باشید.

رویا پردازی کار اشتباهی نیست ولی حتی در رویا پردازی واقع نگر باشید از رویاهایتان دست نکشید و به صحیح ترین حالت برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

انتخاب هدف یا انتخاب آرزو

شما مختارید هر نوعی از آرزو و رویا را در زندگی خود انتخاب کنید. همین مختار بودن و سختی نداشتن است که باعث شده  نام آرزو را برای آن برگزینند. اگر شما با توجه به شرایط حاضر آرزو تعیین کنید،

دیگر آرزو نیست بلکه نام مقدس تری برای آن در نظر گرفته می شود و این نام چیزی نیست جز هدف! همان طور که بیان شد؛ در تعیین هدف شما باید شرایط را در نظر بگیرید. من به دنبال فلان رشته در فلان دانشگاه هستم شرایط چیست؟

من برای قبولی باید درصد بالایی در فلان درس کسب کنم ولی همیشه در مدرسه در این درس عملکرد ضعیفی داشتم، پس بهتر است بیخیال هدف خود شوم! بیخیال رسیدن به هدف می شوم و فقط شبی نیم ساعت به آن می اندیشم و حسرت نوش جان می کنم!

مشاهده مطلب
ارائه راهکارهایی به عنوان یک مشاوره انگیزشی کنکور برای داوطلبان گروه های مختلف

قطعا چنین روندی اشتباه است. شخص دوم نیز در تلاش است در فهرست قبولی های همین دانشگاه و همین رشته شود و جالب اینجاست که عملکرد او در همین درس مهم از شخص اول ضعیف تر بوده است ولی در پاییز سال آینده در همین رشته و همان دانشگاه پذیرفته شده است! تفاوت کجاست؟ تفاوت این است که شخص اول هدفش را برای خود یک رویای بر باد رفته تبدیل کرد و شخص دوم آرزوی خود را هدف قرار داد او برای درسی که عملکرد ضعیفی در آن داشت وقت بیشتری گذاشت و هر شب به جای نیم ساعت حسرت خوردن، نیم ساعت از هر شب خود را به مرور آن درس اختصاص داد!

دروس تحلیلی کنکور ریاضی
دروس تحلیلی کنکور ریاضی

 

کنکور ریاضی به تفکیک دروس

کنکور ریاضی نیز از دو دفترچه عمومی و اختصاصی تشکیل شده است.

در دفترچه عمومی چهار  درس زبان انگلیسی، عربی، زبان و ادبیات فارسی و دین و زندگی وجود دارد که از هر درس۲۵ تست طراحی شده است که در میان دروس عمومی،

درس ادبیات فارسی با ضریب ۴ بیشترین ضریب را به خود اختصاص داده است و همین ضریب باعث شده داوطلبان کنکور ریاضی به درس زبان و ادبیات فارسی توجه بیشتری کنند.

از طرفی بالا بودن این ضریب باعث شده مشاورین به داوطلبان کنکور ریاضی توصیه کنند اولین درس برای پاسخگویی در دفترچه عمومی درس ادبیات فارسی باشد. فقط در شرایطی این کار توصیه نمی شود که داوطلب کنکور ریاضی در میان چهار درس عمومی خود در یک درس عملکردی فوق العاده خوب و بسیار قوی داشته باشید که در این حالت ادبیات دومین درس برای پاسخ گویی انتخاب می شود.

دروس اختصاصی کنکور ریاضی

در هر سه گروه اصلی کنکور شاخ غول دفترچه اختصاصی می باشد و داوطلبان کنکور ریاضی و فیزیک نیز همانند سایر کنکوری ها این عقیده را دارند. دروسی که در دفترچه اختصاصی کنکور ریاضی از آن ها سوال طرح می شود و داوطلبین موظف هستند برای شکستن شاخ غول آن ها را مطالعه کنند؛

عبارتند از:  دروس مبحث ریاضی: ریاضیات ۲، هندسه ۱، آمار و مدل سازی، هندسه ۲، حسابان، جبر و احتمال، ریاضیات گسسته، حساب دیفرانسیل و انتگرال و در نهایت هندسه تحلیلی.

مباحث دوم دروس اختصاصی کنکور ریاضی مباحث فیزیک می باشند که دروس این مبحث عبارتند از: فیزیک دوم ، فیزیک سوم ، شیمی ۲ و شیمی ۳.

مشاهده مطلب
ترمیم معدل چیست و چگونه ترمیم معدل کنید؟

روش خواندن دروس در کنکور ریاضی

دروس رشته ریاضی و فیزیک همان طور که از نام رشته بر می آید؛ دروسی تمرینی و تحلیلی هستند. اگر شما داوطلب کنکور ریاضی هستید اصلا نگران وقت گیر بودن دروس خود به هنگام مطالعه نباشید. چون این مشکل اغلب داوطلبین کنکور ریاضی است. از طرفی اگر این زمان به طول بیانجامد، تکلیف مرور دروس چه می شود؟

شما باید در اوایل استارت درس خواندن بدون توجه به زمان گذشته مطالعه کنید و مبحث مور مطالعه را به خوبی فرا گیرید حتی اگر برای یک مبحث که چند صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده است چندین ساعت وقت بگذارید ایرادی ندارد به شرط آنکه مبحث را به طور کامل فرا گیرید.

رعایت نکات لازم داوطلبان ریاضی پیش از فرارسیدن کنکور

نکاتی که یک داوطلب کنکور ریاضی بایستی به آن ها توجه داشته باشد

 هنگام مطالعه دروس کنکور ریاضی فکر کنید معلمی هستید که قرار است فردا این مبحث را برای دانش آموزان ارائه دهید و ممکن است در میان این دانش آموزان فردی باهوش باشد که سوالات بسیاری دارد شما باید به طوری مباحث را مطالعه کنید که پاسخگوی دانش آموزان باهوش نیز باشید.

حالا که شما وقت بسیاری صرف کرده اید و مباحث را به خوبی آموخته اید، وقت آن رسیده است که از خود یک آزمون بگیرید آزمونی که هیچ عامل زمانی آن را محدود نمی کند. اگر شما تمامی دروس خود را به همین منوال مطالعه کرده اید؛ بهتر است مرور و تست زنی دروس گذشته را که کاملا آموخته اید، به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

فراموش نکنید که اغلب تست های دفترچه تخصصی برای داوطلبان کنکور ریاضی جنبه حل مسئله دارند پس قاعدتا وقت گیر خواهند بود.

برای حذف این مشکل چه راهی وجود دارد؟

تکنیک های بسیاری وجود دارد که شما با فرا گیری این اصول به راحتی و با سرعت به تست ها پاسخ می دهید ولی فراگیری همین تکنیک ها زمان بر است و از طرفی شما این تکنیک ها را فقط با صرف هزینه و وقت با رفتن به کلاس های کنکوری به دست می آورید و از همه مهتر احتمال اینکه استرس ناشی از کنکور ریاضی سبب شود شما این تکنیک ها را فراموش کنید، زیاد خواهد بود.

پس بهتر است شما بعد از یادگیری کامل و مرور، تست زنی خود را با تایم گرفتن محدود کنید با این کار شما سرعت را چاشنی کار خود می کنید و به راحتی عامل زمان را در کنکور ریاضی ضربه فنی می کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *