دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا

کنکور انسانی پلی در جهت موفقیت داوطلبان رشته انسانی | دپارتمان مشاوره تحصیلی راسا
کنکور انسانی

کنکور انسانی سدی در برابر بچه های رشته انسانی

کنکور یکی از ماراتن های مهم در زندگی اشخاصی است که به تحصیل خود اهمیت ویژه ای می دهند.

با حالی که کنکور سراسری در پنج گروه برگزار می شود اما سه گروه اصلی یعنی کنکور تجربی، کنکور انسانی و کنکور ریاضی از اهمیت ویژه تری برخوردار هستند. در اینجا ما به سراغ آنالیز کنکور انسانی می رویم تا به وکلاء و روان پزشکان آینده این سرزمین کمک کنیم.

تنوع درسی در کنکور انسانی

تعداد دروسی که داوطلبان کنکور انسانی در دفترچه اختصاصی خود دارند، از دو گروه اصلی دیگر کنکور بیشتر است و همین کار بچه های انسانی را سخت تر کرده است.

تنوع درسی زیاد سبب شده تا داوطلبان رشته انسانی ساعات مطالعه خود را در روز افزایش دهند. با حالی که تنوع درسی سبب شده تا مطالعه این عزیزان بیشتر شود ولی همین تنوع به کمک داوطلبان کنکور انسانی آمده و از نظر روانی به آن ها کمک می کند.

برای مثال: شما در بین هشت درس، چهار درس را به خوبی یاد گرفته اید و در مثال دوم شما در بین چهار درس فقط یک درس را به خوبی آموخته اید.

توجه کنید که در مثال اول: شخص اعتماد به نفس بیشتری نسبت به مثال دوم خواهد داشت. چون موضوعات بیشتری را آموخته است. پس تنوع درسی در کنکور انسانی مانند یک چاقو دو لبه است و این شما هستید که انتخاب می کنید از کدام لبه استفاده کنید.

 

نگاه جامعه به رشته انسانی
نگاه جامعه به رشته انسانی

نگاه جامعه به رشته انسانی

متاسفانه نگاه اشتباه بسیاری از افراد به رشته ادبیات و علوم انسانی سبب شده است بسیاری از دانش آموزان از علاقه خود بگذرند تا طعنه اطرافیان خود را نشنوند.

در جامعه ما و در میان بسیاری از مشاورین مدارس این سنت و قانون اشتباه جا افتاده است که دانش آموزان ضعیف تر در رشته ادبیات و علوم انسانی تحصیل کنند. هزاران دلیل برای اشتباه بودن این باور وجود دارد که بیان همه ی آن ها خارج از حوصله است.

فقط به خاطر داشته باشید علاقه و استعداد مهم ترین ملاک انتخاب است و از طرفی بدانید این شما و رفتار تحصیلی شماست که به رشته منتخب شما ارزش می دهد.

قبل از انتخاب رشته به این نکته توجه کنید که جامعه امروزی بیش از مهندس و پزشک و شیمی دان به روان پزشک هایی نیاز دارد تا روان جامعه را از هر چیزی پاک کند. به خاطر بسپارید که جامعه به جز زیست شناس و مهندس مکانیک و فیزیک دان به داستان نویسانی نیاز دارد تا آرامش کودکان را فراهم کند.

مشاهده مطلب
چگونه نظم ذهنی مناسبی داشته باشیم؟

 

 

بهره مندی از نکات کنکوری در کنکور انسانی
بهره مندی از نکات کنکوری در کنکور انسانی

نکات کنکوری خارج از کتاب در کنکور انسانی

بسیاری از اشخاص فکر می کنند کنکور فقط درس خواندن است. اما این گونه نیست. داوطلبان کنکور انسانی نیز به مانند سایر کنکور های دیگر باید نکات زیادی را مرور کنند تا به نتیجه مطلوب خود برسند.

گفتن این نکات به طور جزئی در این متن و در حوصله نمی گنجد. پس به بیان تعداد محدودی از آن ها اکتفا می کنیم.

ممکن است یک داوطلب کنکور انسانی به خوبی دروس خود را خوانده و تست زنی کرده است و تقریبا برای شکستن شاخ کنکور کمر همت را بسته است. اما در جلسه کنکور دچار استرس می شود و در نهایت نتیجه نامطلوبی را در پایان شاهد می شود.

ریشه این استرس فقط در افکار شماست. فکر های مزاحم سبب می شود شما دچار استرس شوید.

برای مثال: اینکه داوطلبان کنکور انسانی فامیل از من بهتر هستند یا دوست من تلاش بیشتری کرده است و در برخی موارد داوطلبان از سرزنش اطرافیان به خصوص والدین می ترسند و… همه این موارد و هزاران مورد دیگر باعث می شود استرس در شما رخنه کند.

خود را باور کنید و بدانید که بدون توجه به دیگران، کنکور انسانی و نتیجه آن آخر دنیا نیست. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید و از افراد منفی باف و مأیوس دوری کنید.

کنکور انسانی به تفکیک دروس

در کنکور انسانی دفترچه سوالات به دو گروه عمومی و اختصاصی تقسیم می شود که داوطلبان برای موفقیت و کسب رتبه برتر بایستی درصد قابل قبولی در این دروس کسب کنید.

پس بهتر است دروس عمومی را نیز پر اهمیت بدانید و در مطالعه آن ها کوشا باشید.

دروس دین و زندگی، زبان خارجه، ادبیات فارسی و عربی ۴ درس عمومی هستند که سوالات دفترچه عمومی از آن ها طرح می شود و در بین این دروس برای کنکور انسانی بیشترین ضریب را درس ادبیات و زبان فارسی به خود اختصاص داده است اگر قصد کسب رتبه برتر در کنکور انسانی را دارید از دروس عمومی غافل نشوید.

موفقیت در کنکور انسانی با تسلط در دروس تخصصی
موفقیت در کنکور انسانی با تسلط در دروس تخصصی

دروس تخصصی کنکور انسانی

دروس اختصاصی که به عنوان منبع کنکور انسانی شناخته شده اند؛

عبارتند از: اقتصاد، عربی اختصاصی، ادبیات فارسی، تاریخ، جغرافیا، ریاضی، علوم اجتماعی، فلسفه، منطق و در نهایت روان شناسی.

بجز درس ریاضی و اقتصاد تمامی دروس تخصصی کنکور انسانی جنبه حفظی دارند و راه موفقیت در دروس حفظی مرور و تکرار است از گذشته گفته اند کار نیکو کردن از پرکردن است.

پس مرور کنید تا نتیجه نیکویی را به هنگام جواب دهی آزمون سراسری کنکور انسانی ببینید.

مشاهده مطلب
تمرکز حواس

در میان دروس تخصصی رشته انسانی دو معضل بزرگ و پر از چالش برای اغلب داوطلبان این گروه وجود دارد و این دو چالش چیزی نیستند جز عربی تخصصی و فلسفه.

دو چالش بزرگ داوطلبان کنکور انسانی

درس عربی درس پر چالشی است و در کنار چالشی بودن آن درس بسیار مهمی است و علت سنگینی و اهمیت این درس قواعد سنگین، حجم زیاد و داشتن نکات بسیار است.  

اگر داوطلبان کنکور انسانی قواعد درس عربی را به خوبی فرا گیرند، خواهند توانست تست های مربوط به ترجمه را نیز به راحتی پاسخ دهند.

از این درس ۲۵ سوال در دفترچه اختصاصی وجود دارد که شما می توانید با خواندن کتاب به صورت کامل، دقیق و حساب شده و تست زنی، اغلب و یا حتی همه این ۲۵ تست را به درستی پاسخ دهید و درصد قابل ملاحظه ای در این درس کسب کنید.

درس فلسفه و منطق نیز درس پر چالشی است.

درک فلسفه برای بسیاری از دانش آموزان سخت است. چون متن سنگین و به ظاهر نامفهومی دارد و راه موفقیت در این درس  تحلیلی خواندن آن است. فراموش نکنید که حفظ کردن فلسفه فایده ای ندارد چون این درس کاملا تحلیلی است. اگر شما قدرت تحلیل خود را تقویت کنید، قطعا در درس فلسفه و پیش از آن منطق موفق خواهید شد.

دروس تخصصی کنکور انسانی به جهت حفظی بودن به مرور بسیار نیاز دارند و به قول معروف بهتر است این کتاب ها را قورت بدهید تا موفق شوید. با حالی که مرور جزء جدا ناپذیر کنکور انسانی است اما حجم زیاد کتب این رشته سبب شده مرور کند تر و سخت تر صورت پذیرد از این رو توصیه می شود:

از خلاصه نویسی و نت برداری غافل نشوید و به جای مرور کتاب های حجیم  به مرور خلاصه ها و نکات بپردازید. به خصوص در دروسی مثل تاریخ و تاریخ ادبیات ایران و جهان که اسامی بسیاری در آن به کار رفته است،

خلاصه نویس و نت برداری کارآمد بوده و بازده بالایی دارند. بنابراین می بایست این دروس را به خوبی بخوانید تا در نهایت در کنکور انسانی نتیجه ای را به دست آورید که هم آینده خودتان را تضمین کنید و هم اینکه دل خانواده خود را به خصوص مادران خود را شاد کنید که همواره برای موفقیت شما در کنکور انسانی دست به دعا بوده اند تا در نهایت شاهد پیشرفت شما در زندگی و آینده کاریتان باشند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *